Dövizli Ödeme Yasağına İstisnalar Getirildi

28 Şubat 2024Yazan: PKF İstanbul
Sirküler
VERGİ SİRKÜLERİ: 2024-10
SİRKÜLER TARİHİ: 28.02.2024

28.02.2024 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2008-32/34) de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2024-32/69) ile aşağıdaki ödemelerin döviz ile yapılabilmesine imkan tanınmıştır.

Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğ ile bazı sözleşmeler kapsamında yapılacak ödemelerin, Türk parası cinsinden ödeme zorunluluğu kaldırılmıştır. Yapılan değişiklik ile Tebliğe yeni eklenen bu sözleşmelerin döviz cinsinden ödenmesi mümkündür.

  • 4.2022 tarihinden önce düzenlenmiş faturalar,
  • 04.2022 tarihinden önce dolaşıma girmiş bulunan döviz cinsinden kıymetli evraklar,
  • Borsada döviz cinsinden gerçekleştirilen kıymetli maden alım-satım işlemleri,
  • Aracılı ihracat sözleşmesine dayanarak gerçekleştirilecek ihracatlar,
  • Transit ve gümrük antrepo rejimleri ile geçici depolama ve serbest bölge hükümlerinin uygulandığı malların teslimin karşılığındaki ödemeler,
  • Serbest bölgede faaliyette bulunan firmalar ile dış ticaret kapsamında yapılan satışlar karşılığındaki ödemeler .

Burada belirtilen konularda ilave bilgi ihtiyacında bizimle temasa geçmenizi rica ederiz.

Not: Söz konusu sirkülerlerimiz, dergilerimiz ve yayınlarımızın toplu olarak paylaşıldığı mail listemize dahil olmak isteyen kişi ve kurumlar “info@pkf.com.tr”   adresine e-posta gönderebilir, ya da ekranın sağında bulunan formu doldurabilirler.

(*) Sirkülerimizde yer verilen açıklamalar sadece bilgilendirme amaçlı olup, sirkülerimiz esas alınarak yapılacak işlemler sonucunda doğabilecek zararlardan şirketimiz sorumlu tutulamaz.

PKFİSTANBUL
PKF Istanbul is the network of member firms of PKF International Limited, each of which is a separate and independent legal entity and does not accept any responsibility or liability for the actions or inactions of any individual member or correspondent firm(s).

“PKF" and the PKF logo are registered trademarks used by PKF International Limited and member firms of the PKF Global Network. They may not be used by anyone other than a duly licensed member firm of the Network.
Eski Büyükdere Cad. Park Plaza, No: 14 Maslak İSTANBUL
PKFİSTANBUL
PKF İstanbul, PKF Global'a bağlı bir üye olup, her biri ayrı ve bağımsız hukuki bir varlık olan PKF International Limited üye firmalarının ağıdır. Her bir üye veya yazışma firmasının eylemleri veya eylemsizliği konusunda hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmemektedir.
PKF İstanbul is a member of PKF Global, the network of member firms of PKF International Limited, each of which is a separate and independent legal entity and does not accept any responsibility or liability for the actions or inactions of any individual member or correspondent firm(s).
Eski Büyükdere Cad. Park Plaza, No: 14 Maslak İSTANBUL
HİZMETLERİMİZSizlere neler sunuyoruz?
Son Yazılar