Emeklilere Verilecek 5 Puanlık Teşvik İçin Kullanılacak Kanun Numarası Belirlenmiştir

2 Oktober 2023by PKF İSTANBUL
SGK SİRKÜLERİ: 2023-08
SİRKÜLER TARİHİ: 18.04.2023

Bilindiği üzere 5510 sayılı Kanun’un Geçici 95. Maddesi kapsamında düzenlenen ve emekli olduktan sonra aynı işyeri sicil numarasına 30 gün içinde yeniden işe girerek çalışmaya devam eden işçiler için işverene 5 puanlık teşvik verilecektir.

Söz konusu 5 puanlık teşvik için gerekli tanımlamalar Beyanname Düzenleme Programında yapılmış olup, programı güncelledikten sonra uygun sigortalılar için 15510 kanun numarası kullanılabilecektir. (15510-SGDP-5510 Sayılı Kanun Geçici 95. Madde)

Henüz SGK tarafında düzenleme tamamlanmadığından beyanname onaylanmak istendiğinde bu aşamada hata alınabilecektir. SGK işlemleri tamamlandıktan sonra işlemler sorunsuz şekilde tamamlanacaktır.

İlgili teşvikten yararlanmak için;

  • Sigortalının aynı işyeri sicil numarasından çıkış/giriş yapması gerekmektedir.
  • Çıkış/giriş işleminin çıkış tarihinden itibaren 30 gün içinde tamamlanması gerekmektedir.

Not: Söz konusu sirkülerlerimiz, dergilerimiz ve yayınlarımızın toplu olarak paylaşıldığı mail listemize dahil olmak isteyen kişi ve kurumlar “info@pkfistanbul.com”   adresine e-posta gönderebilir, ya da ekranın sağında bulunan formu doldurabilirler.

(*) Sirkülerimizde yer verilen açıklamalar sadece bilgilendirme amaçlı olup, sirkülerimiz esas alınarak yapılacak işlemler sonucunda doğabilecek zararlardan şirketimiz sorumlu tutulamaz.

PKFİSTANBUL
PKF Istanbul is the network of member firms of PKF International Limited, each of which is a separate and independent legal entity and does not accept any responsibility or liability for the actions or inactions of any individual member or correspondent firm(s).

“PKF" and the PKF logo are registered trademarks used by PKF International Limited and member firms of the PKF Global Network. They may not be used by anyone other than a duly licensed member firm of the Network.
Eski Büyükdere Cad. Park Plaza, No: 14 Maslak İSTANBUL